Yayınlar Linkler Sık Sorulan Sorular Kaynakça Personel Girişi

ANASAYFA HABERLERİ

RADYOLOJİK TEHLİKELERE KARŞI AFAD ve TAEK ÖNLEMİ

Iğdır’ın 16 kilometre uzağındaki Metsamor Nükleer Güç Santrali’nden kaynaklanabilecek tehlikelere karşı AFAD, TAEK ile birlikte önlem alıyor. Bu amaçla TAMP kapsamında yapılacak geniş kapsamlı saha tatbikatı öncesi ‘Bölgesel Radyasyon Acil Durum Çalıştayı’ gerçekleştirildi. Ülke çapındaki planların sunulduğu ve masabaşı tatbikatın yapıldığı 5 günlük çalıştay, vatandaşlar için bilgilendirme semineriyle sona erdi. 

Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tehlikelere karşı AFAD’ın aldığı önlemler artıyor.  Metsamor Nükleer Güç Santralinde  meydana gelebilecek büyük ölçekte bir kaza ve olası etkilerine yönelik planlar, ekipman ve tatbikatlarla tedbir alınmaya devam ediyor. 8 - 12 Ağustos tarihlerinde yapılan Bölgesel Radyasyon Acil Durum Çalıştayı da olası bir nükleer kazaya yönelik planlama çalışmaları Ulusal Radyasyon Acil Durum Planı (URAP) dahilinde gerçekleştirildi.

Üst Planlar, Yerele Yansıtılıyor

Çalıştay, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki Iğdır KBRN Hizmet Grubu Operasyon Planı’nı ve Ulusal Radyasyon Acil Durum Planı (URAP) kapsamındaki Iğdır Radyasyon Acil Durum Planı’nı temel aldı. AFAD ve TAEK’in ilgili kurum ve kuruluşlar ile gerçekleştirdiği çalıştayda, bilgilendirme sunumları yapıldı, sorular cevaplandırıldı.

Sınıra Yakın Köylerin Muhtarlarına ve Azalarına Özel Bilgilendirme

Planlara ve müdahale yaklaşımlarına ilişkin sunumlarla başlayan çalıştay kapsamında, ilgili tüm kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katıldığı masabaşı tatbikat icra edildi. Çalıştayın diğer bir önemli ayağını, kanaat önderleri ve vatandaşlara yapılan bilgilendirmeler oluşturdu. Sınıra yakın köylerin muhtar ve azalarına, olası bir nükleer santral kazasında alacakları önlemler aktarıldı. Köy yöneticileri, kaza durumunda ne yapmaları gerektiğini yetkili uzmanlardan öğrendi.

Vali, Bilgilendirme Seminerine Katıldı

Çalıştay kapsamında, halka yönelik olarak düzenlenen ‘Nükleer Kazalarda Alınacak Önlemler’ başlıklı bilgilendirme seminerine Iğdır Valisi Ahmet Turgay Alpman da katıldı. Tüm Iğdır halkına açık olarak kültür merkezinde düzenlenen seminerde, vatandaşların bireysel olarak alabilecekleri önlemler anlatıldı, vatandaşlardan gelen sorular cevaplandırıldı. 

 


 

 

 

Güncellenme Tarihi: 22.08.2016

Okunma Sayısı: 2034