Yayınlar Linkler Sık Sorulan Sorular Kaynakça Personel Girişi

ANASAYFA HABERLERİ

Samsun'da KBRN Konferansı ve Tatbikatı Yapıldı

KBRN Konferansı ve Tatbikatı Öncesinde Yapılan Çalışmalar

Başkanlığımız ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı; KBRN maddelerinin gümrüklerde ve sınır kapılarında oluşturabileceği tehlikelerin önlemesi ve bu kritik noktalardaki KBRN güvenliğimizin arttırılması amacıyla ortak bir çalışma başlatmıştır. Bu çalışmanın ilk adımı olarak; KBRN konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın kurumsal farkındalığını arttırmak ve iki kurum arasındaki işbirliği ve iletişimi güçlendirmek için 12-13 Şubat tarihlerinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Eğitim Merkezi’nde iki günlük bir KBRN Farkındalık Çalıştayı gerçekleştirilmiştir.

KBRN Farkındalık Çalıştayı’nın ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığının KBRN olaylarına müdahale anlamında sahip olduğu kapasitenin değerlendirilmesi ve eksikliklerin belirlenmesi için, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, 26-27 Mart tarihlerinde Samsun ilinde iki günlük ortak bir KBRN Konferansı ve Tatbikatı düzenlenmesine karar verilmiştir.

KBRN Konferansı

  • KBRN Konferansı ve Tatbikatı öncesinde, 17-19 Mart tarihleri arasında Samsun İl AFAD tarafından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ilgili personeline yönelik KBRN konusunda teorik bir eğitim ve müdahale konusunda pratik bir eğitim verilmiştir.
  • 25 Mart tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığıyla tatbikat provası yapılarak hazırlıklar gözden geçirilmiş ve eksiklikler tespit edilerek giderilmiştir.
  • 26 Mart tarihinde Samsun Büyükşehir Belediyesi Atakum Kültür Merkezinde;
  • Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı,
  • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı,
  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,
  • Türkiye Atom Enerjisi Kurumu,
  • Gülhane Askeri Tıp Akademisi,
  • Ondokuz Mayıs Üniversitesinden

uzmanların katılımlarıyla KBRN Konferansı düzenlenmiştir.

KBRN Tatbikatı

Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer(KBRN) tehditleri henüz ülkemize girmeden önlemek için AFAD, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile özel olarak çalışıyor ve bakanlık personeline eğitimler veriyor. Bu kapsamda havaalanı ve liman gibi gümrük alanlarındaki KBRN tehditlerini engelleyecek önlemlerin prova edilmesi için AFAD Samsun, koordinasyonundaki 18 kuruluş ile birlikte Türkiye'nin en geniş katılımlı KBRN tatbikatlarından birini gerçek kimyasallar kullanarak gerçekleştirdi.

27 Mart 2015 Cuma, Samsun/ Türkiye’de modern afet yönetim sisteminin kurulmasında bir kilometre taşı olan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında kamu, özel sektör, STK ve üniversiteleri görevlendiren AFAD, tatbikat ile Türkiye’nin elini Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer(KBRN) tehditler konusunda da güçlendirdi. KBRN tehditlerini önlemek için henüz ülkemize girmeden çalışma yapılması, önleyici hizmetlerin tam olarak yerine getirilmesi için AFAD, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile eğitim ve tatbikatları kapsayan özel programlar gerçekleştiriyor. Bu amaçla, AFAD 2015 Tatbikat Programı dahilinde, 18 kurum, STK ve özel sektör kuruluşundan 213 personel ve 30 araçla Samsun Limanı'nda  hayata geçirilen KBRN Tatbikatı başarıyla tamamlandı. Tatbikata AFAD Başkan Yardımcısı Sn. M. Akif Danacı, ve Samsun Vali Yardımcısı Sn. M. Ali Karatekeli gözlemci olarak iştirak etti. Gerçek kimyasalların kullanıldığı tatbikata, Samsun'da çalışanların dışında 26 ayrı şehirden 146 personel katıldı.

Tatbikat, 27 Aşamada Gerçekleştirildi

KBRN tatbikatı Samsun Limanı’nda meydana gelecek 2 senaryoyu temel aldı. Tatbikatta bir kolinin içinden nevi bilinmeyen bir toz madde çıkması ve bir TIR’ın yük bölümünden sebebi belirsiz bir duman yükselmesi senaryoları uygulandı. Liman bölgesindeki gümrük sahası içersinde meydana gelebilecek biyolojik ve kimyasal tehdit ile ilgili 2 farklı senaryo gereği bütün kurum ve kuruluşlar bu biyolojik ajanların bertaraf edilmesi, insan ve ortamın kimyasal maddelerden arındırılması için çalıştı. İhbarın alınması ile 1. aşaması başlayan tatbikat, tüm birimlerin işlemlerini bitirilmesi, rapor, veri ve tutanakların gönderilmesi ile 27. aşamasına ulaşarak tamamlandı.

Seyriciler, Tatbikata Büyük İlgi Gösterdi

Samsunluların büyük ilgi gösterdiği tatbikatın izleyicileri arasında çocuklar da yer aldı. AFAD Samsun koordinasyonundaki tatbikatta, katılımcı kuruluşlar arasındaki senkronizasyon, doğru zamanlama ve hız seyredenlerin dikkatini çekti. İzleyicilerin zaman zaman hızı sebebiyle takip etmekte güçlük çektiği tatbikat, yetkililer  ve seyircilerden tam not aldı. Tecrübelerine göre belirli bir afet ve acil durum konusunda uzmanlaşan ve ihtisas alanında tamamıyla profesyonel hale gelen AFAD Arama ve Kurtarma Birlikleri, tatbikattaki performanslarıyla takdir topladı.

 

 

Güncellenme Tarihi: 30.03.2015

Okunma Sayısı: 3099