Yayınlar Linkler Sık Sorulan Sorular Kaynakça Personel Girişi

ANASAYFA HABERLERİ

ABD İle KBRN Alanında İşbirliği Toplantısı

Türkiye’nin ABD ile Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer(KBRN) alanlarında işbirliği geliştirmesi için AFAD ile ABD’nin Savunma Tehdit Azaltımı Ajansı (DTRA) arasında bir toplantı düzenlendi. Türk Dışişleri ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden yetkililerin de katıldığı toplantıda işbirliği alanlarının belirlenmesine yönelik fikir alışverişi yapıldı. Görüşmelerden işbirliği alanlarının netleştirilerek yol haritasının çizilmesi için ABD’nin Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) ile de görüşülmesi kararı çıktı.

AFAD Sivil Savunma Dairesi’nin yürüttüğü çalışmalar kapsamında AFAD Merkez KBRN Ekibi ile Amerika Birleşik Devletleri Savunma Tehdit Azaltımı Ajansı (DTRA) yetkilileri bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı ve ABD Büyükelçiliği temsilcilerinin de katılımıyla AFAD merkez binasında gerçekleştirilen toplantıda ülkeler arası işbirliğinin geliştirilmesi imkânları ele alındı. Toplantıda kitle imha silahlarının insanlık üzerinde oluşturduğu tehdidin azaltılması gerektiği, daha güvenli bir dünya için ülkeler arasında kurulacak işbirliğinin önemli olduğu vurgulandı. Türkiye ile ABD arasında KBRN tehditlerine ilişkin işbirliği alanlarının belirlenmesine yönelik fikir alışverişleri yapıldı.

KBRN Tehditleri Konusunda İşbirliği Çerçevesi Çizilecek, Yol Haritası Netleşecek

Sivil Savunma Dairesi Başkanı Ahmet Atik’in açılış konuşmasının ardından toplantıda AFAD KBRN Uzmanı Caner Dereli, ülkemizdeki KBRN Acil Durumları’nın yönetimi hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Toplantı kapsamında yapılan görüşmelerde, kitle imha silahlarının meydana getirebileceği acil durumlara dikkat çekilerek iki ülkenin KBRN kapasitelerinin geliştirilmesi için tecrübe paylaşımının önemli olduğu vurgulandı.

İşbirliği alanlarının çerçevesinin çizilmesi, yol haritasının netleştirilmesi için Amerika Birleşik Devletleri Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) uzmanları ile AFAD’ın yanı sıra ilgili diğer kurum uzmanlarının ilerleyen günlerde bir uzman toplantısı gerçekleştirilmesine karar verildi.  

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Tehdit Azaltımı Ajansı (DTRA) Hakkında;

Temel çalışma alanı kitle imha silahlarının (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer ve Patlayıcılar) yayılmasını önlemek olan Ajans, kitle imha silahları ve bunlarla ilgili malzemelerin izlenmesi ve yok edilmesine yönelik faaliyetler yürütmektedir. Ajans aynı zamanda KBRN alanında uluslararası işbirlikleri kurmakta, projeler geliştirmekte ve eğitimler düzenlemektedir.

 

 

 

Güncellenme Tarihi: 30.03.2015

Okunma Sayısı: 4159